Wycieczki w małych grupach

PODRÓŻ W CZASIE – MEKSYK STAROŻYTNY, KOLONIALNY I WSPÓŁCZESNY

Chichen Itza to jedno z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Meksyku. To prekolumbijskie miasto zbudowane przez Majów zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku. W 2007 roku masywna piramida schodkowa, znana jako El Castillo lub Świątynia Kukulcan, która dominuje nad starożytnym miastem Majów Chichen Itza, została nazwana jedną z Nowych Siedmiu Cuda świata.

Do początku XX wieku Valladolid było trzecim co do wielkości i najważniejszym miastem Półwyspu Jukatan, po Meridzie i Campeche. Miasto jest głęboko Majów. Wiele kobiet nosi tradycyjny huipil Majów – białe bawełniane bluzki lub sukienki ozdobione jasnymi, kwiatowymi haftami i sprzedawane w miejscach takich jak Mercado de Artesanias, położony po drugiej stronie pięknego, niedawno odnowionego Parque Principal.

Ikkil – jedna z najpiękniejszych cenot na Jukatanie. Naturalny basen ze słodką wodą o prawie idealnym okrągłym kształcie o długości 60 metrów. Wysokość cenoty wynosi 27 metrów, a woda ma głębokość 50 metrów. Cenote otoczona jest pięknym tropikalnym ogrodem, w którym żyje wiele różnych gatunków ptaków. W okolicy można spotkać również małpy czepiaki.

Program wycieczki…

TAJEMNICE MAJÓW

Otoczone murem miasto Majów Tulum służyło jako główny port dla takich miast jak Coba czy Chichen Itza. Jadeit, obsydian, ceramika, kadzidła, przedmioty ze złota i miedzi, sól i tkaniny to niektre z towarów, które kupcy przywozili do Tulum drogą morską i transportowali w głąb lądu. Ruiny znajdują się na 12-metrowych klifach, na terenie Parku Narodowego Tulum z widokiem na jedną z najpiękniejszych plaż na Karaibach.

Program wycieczki…

CENOTA SUYTUN, LAS COLORADAS I RIO LAGARTOS

Cenote Suytun to półotwarta cenota – sama cenota znajduje się pod ziemią, a w suficie jestmały otwór, który umożliwia przepływ światła i powietrza. To platforma widokowa sprawia, że ​​Cenota Suytun jest wyjątkowa. Wąski kamienny chodnik prowadzi do okrągłej platformy, która znajduje się bezpośrednio pod otworem w jej dachu – stojąc na platformie, wiązki światła są bezpośrednio nad głową.

Río Lagartos (Rzeka Aligatorów) to wioska rybacka zamieszkana przez krokodyle, flamingi (i Meksykanów). Raj dla wszystkich miłośników przyrody, Río Lagartos jest domem dla wielu przedstawicieli flory i fauny: mieszka tam ponad 400 gatunków ptaków, w tym pelikany, fregaty, rybołowy, czaple, 100 gatunków ryb, około 105 gatunków gadów i 57 ssaków.

Sąsiednia wioska Las Coloradas słynie z różowych wód pobliskiej kopalni soli.

Program wycieczki…

REZERWAT BIOSFERY SIAN KA’AN DZIEDZICTWO UNESCO

Sian Ka’an to jeden z największych obszarów chronionych w Meksyku, który zajmuje 528 148 hektarów misternie powiązanych ekosystemów morskich, przybrzeżnych i lądowych. W języku Majów Sian Ka’an oznacza „Bramę do Nieba”.

Rezerwat obejmuje lasy tropikalne, namorzyny i bagna, a także duży odcinek morski poprzecinany rafą koralową. Jest siedliskiem niezwykle bogatej flory i fauny obejmującej ponad 300 gatunków ptaków, a także dużą liczbę charakterystycznych dla regionu kręgowców lądowych, które współżyją w zróżnicowanym środowisku utworzonym przez złożony system hydrologiczny.

Różnorodność życia w Sian Ka’an jest wyjątkowa. Lasy tropikalne są domem dla charyzmatycznych ssaków, takich jak jaguar, puma, ocelot i tapir. Rezerwat stanowi również siedlisko dla wielu gatunków ptaków osiadłych i wędrownych. Rezerwat charakteryzuje ogromna różnorodność życia morskiego, w tym zachodnioindyjski manat, cztery gatunki żółwi morskich i setki gatunków ryb.

Program wycieczki…

HOLBOX

Holbox oaza ciszy i spokoju jest częścią rezerwatu przyrody Yum Balam. Jest oddzielona od lądu laguną Yalahau, która jest domem dla flamingów i pelikanów.
Większość mieszkańców wyspy Holbox żyje z rybołówstwa. Ulice wyspy Holbox są pokryte białym piaskiem, typowym dla wysp karaibskich, a samochodów jest tam bardzo mało. Elektryczność dotarła na wyspę w 1987 roku i nawet teraz odwiedzający powinni spodziewać się przerywanych sygnałów komórkowych i WiFi. Mapy Google nie rozpoznają piaszczystych ścieżek, które funkcjonują jako nieformalne ulice.
Holbox to świetne miejsce dla sztuki ulicznej. Wiele domów jest pomalowanych na jasne kolory i nie jest niczym niezwykłym, że lokalne firmy ręcznie malują znaki lub dekoracje swoich restauracji i sklepów.

Program wycieczki…

Ek Balam – Coba – Tulum

Ek Balam to wyjątkowe, ciekawe i mniej znane Ruiny miasta Majów z imponującymi strukturami, otoczone gęstą dżunglą. W języku Majów Słowo Ek Balam oznacza „czarny jaguar”. Miasto składa się z kilku świątyń, dwóch pałaców i dużej piramidy (El Torre), która znajduje się w centrum. Budynki zostały zaprojektowane w stylu północnej architektury Petén.

Cobá była jednym z najważniejszych miast Majów na Półwyspie Jukatan. Miasto ukryte jest w sercu dżungli. Odwiedzający mogą cieszyć się zacienionymi ścieżkami sacbeos (białe drogi), trzema osadami, 2 boiskami do gry w pelotę i podziwiać najwyższą (42 m) piramidę Majów na Jukatanie, Nohoch Mul. Stanowisko archeologiczne zawiera liczne stele (wolnostojące, rzeźbione kamienne płyty), które dokumentują obrzędy i ważne wydarzenia w mieście.

Otoczone murem miasto Majów Tulum służyło jako główny port dla takich miast jak Coba czy Chichen Itza. Jadeit, obsydian, ceramika, kadzidła, przedmioty ze złota i miedzi, sól i tkaniny to niektre z towarów, które kupcy przywozili do Tulum drogą morską i transportowali w głąb lądu. Ruiny znajdują się na 12-metrowych klifach, na terenie Parku Narodowego Tulum z widokiem na jedną z najpiękniejszych plaż na Karaibach.

Program wycieczki…

Tulum i Laguna Yal-Ku

Otoczone murem miasto Majów Tulum służyło jako główny port dla takich miast jak Coba czy Chichen Itza. Jadeit, obsydian, ceramika, kadzidła, przedmioty ze złota i miedzi, sól i tkaniny to niektre z towarów, które kupcy przywozili do Tulum drogą morską i transportowali w głąb lądu. Ruiny znajdują się na 12-metrowych klifach, na terenie Parku Narodowego Tulum z widokiem na jedną z najpiękniejszych plaż na Karaibach.

Laguna Yal-Ku  jest świetnym miejscem do spędzenia  czasu. Zamieszkuje ją wiele gatunków zwierząt, które znajdują tam bezpieczne miejsce do zakładania gniazd i wycho9wywnia młodych.

Czytaj więcej…

Cenoty – Ukryte wrota do podziemnego świata Majów

Półwysep Jukatan jest zbudowany z wapienia. Porowate podłoże skalne nie pozwala na gromadzenie się świeżej wody nad ziemią w postaci rzek i jezior. Zamiast tego woda deszczowa jest filtrowana i zbiera się pod ziemią. Czasami podłoże skalne destabilizuje się i zapada, tworząc cenotę.

Istnieją różne rodzaje cenot. Niektóre są głębokie i wąskie, inne płytkie i szerokie. mogą być półotwarte lub całkowicie zamknięte. Dla starożytnych Majów cenoty zapewniały całoroczny dostęp do świeżej wody. Były one niezwykle ważne dla przetrwania miejscowej ludności i bspełniały ważną rolę w systemie wierzeń religijnych. Majowie wierzyli, że cenoty są bramą do Xibalby, podziemnego świata, a wierzono, że mieszka tam bóg deszczu, Chaac.

Program wycieczki…

Wyspa Kobiet

W czasach prekolumbijskich wyspa była poświęcona bogini porodów i medycyny Majów, Ixchel. Kiedy Hiszpanie przybyli w XVI wieku, nazwali ją „Isla Mujeres” ze względu na wiele wizerunków bogiń. Wyspa była również ulubionym miejscem postoju piratów. Isla Mujeres kusi szerokimi plażami i otaczającym je turkusowym Morzem Karaibskim.
Wycieczka katamaranem jest pełna zabawy, muzyki i tańca. Wycieczka obejmuje: Rejs katamaranem po wodach Morza Karaibskiego Snorkel na rafie koralowej z możliwością podziwiania podwodnej fauny i flory.

Program wycieczki…

Magiczne Chiapas

W Chiapas miasta  Majów są skoncentrowane wzdłuż granic stanu z Tabasco i Gwatemalą. Większość tego obszaru należy do dżungli Lacandoskiej.

W jednej z najpiękniejszych w Meksyku stref archeologicznych w Palenque  można znaleźć niespotykaną architekturę, rzeźby i płaskorzeźby stworzone przez Majów. Najsłynniejszym władcą Palenque był K’inich Janaab Pakal, czyli Pacal Wielki, którego grób został znaleziony w Świątyni Inskrypcji.  Szacuje się, że zbadano mniej niż 10% całkowitej powierzchni miasta, pozostawiając ponad tysiąc struktur wciąż pokrytych dżunglą.

Najważniejszym rzemiosłem w Chiapas jest wyrób tekstyliów, z których większość to płótno tkane na krośnie. Dziewczynki często uczą się szyć i haftować, zanim nauczą się mówić po hiszpańsku.  Uczą się także, jak zrobić naturalne barwniki z roślin i owadów oraz technik tkackich.

Wiele z produkowanych przedmiotów jest nadal w codziennym użytku.  Należą do nich spódnice, paski, rebozo, bluzki, huipile i chusty na ramiona zwane chalami.  Wzory są w kolorach czerwonym, żółtym, turkusowym, fioletowym, różowym, zielonym i różnych pastelach oraz ozdobione wzorami, takimi jak kwiaty, motyle i ptaki, wszystkie oparte na lokalnej florze i faunie.  Najpiękniejsze wyroby można kupić w San Cristóbal de las Casas, San Juan Chamula i Zinacantán.

Miasto San Cristobal de las Casas, zwłaszcza historyczne centrum, zachowało swój hiszpański kolonialny układ, z wąskimi brukowanymi uliczkami, dachami pokrytymi czerwoną gliną i balkonami z kutego żelaza z kwiatami. Elewacje budynków prezentują architekturę od baroku po neoklasycyzm i styl mauretański pomalowane są na różne kolory.

Program wycieczki…

Oaxaca – Prawdziwy Meksyk

Plemiona Zapoteków i Mixteków przez tysiące lat osiedlały się w dolinie Oaxaca, zwłaszcza w największych miastach – Monte Albán i Mitla. Stosunkowo blisko nich rozwinęło się współczesne miasto Oaxaca. Centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w uznaniu dla pięknych zabytkowych budowli.

Mercado (Market) Benito Juárez znajduje się jedną przecznicę na południe od głównego placu – Zócalo i zajmuje obszar pomiędzy ulicami 20 de Noviembre i Aldama. Można tam kupić między innymi kwiaty, owoce, lody, napoje owocowe, rękodzieło, galanterię skórzaną, kapelusze. W odległości jednej przecznicy znajduje się Mercado (Market) 20 de Noviembre, powszechnie znany jako „Mercado de la Comida” ze względu na stoiska z jedzeniem, które dominują w tym miejscu. Można tam spróbować regionalnych potraw z Oaxaca, takich jak mole, tasajo, tlayudas, pan de yema (rodzaj chleba jajecznego), chapulines (smażone koniki polne w chili), ser Oaxaca (znany lokalnie jako „quesillo”), queso fresko (dosł. „świeży ser”), a także bardzo duże filiżanki gorącej czekolady wytwarzanej lokalnie, często przyprawionej cynamonem i migdałami.

Program wycieczki…